Za humny je drak

24.02.2022

Za humny je drak. Ale rozhodně to není milý a nápomocný dráček jako v té pohádce, ale je to nenažraná a zákeřná saň, které když useknete hlavu, doroste sto dalších, přesně podle hesla Nás mnógo". A zdá se, že je mu všechno jedno, chce si jen brát a budit hrůzu. Popravdě, to je jediné, co kdy uměl.

Nepřekvapila mě podpora Ukrajiny v mé sociální bublině, vím, že mám dobré kamarády, kteří umí rozlišit "bratrskou" pomoc od agrese. V naší zemi by takových měla být většina, protože tehdejší Sovětský svaz, jehož je Ruská federace pohrobkem, podobně nevyžádaně vstoupil i na území Československa a operoval tu dlouhých třiadvacet let.

V soudných lidech, kteří si toto pamatují, by měla být již jasně definován odpor k podobnému jednání. Bohužel i u nás se najde nemalé procento osob, které buď toto nezažily a vytvořily si sympatie k Rusku, nebo jeho jednání schvalovaly už v době okupace. Dříve se takovým říkalo kolaboranti či pátá kolona a upřímně mám z těchto lidí strach. Kdyby v sobě nalezli schopnost se organizovat, mohou vytvořit podobně agresivní skupiny, jako je na Ukrajině samozvaná Doněcká a Luhanská lidová republika (nejedná se o státy, ale radikalizované skupiny, podobně jako Islámský stát). V případě, že by Putina napadlo zaharašit zbraněmi i naším směrem, přesně těmito lidi by se zaštítil.

Nesmírně mě ale překvapil dnešní projev prezidenta Miloše Zemana. Právě on vždy patřil mezi největší proruské křiklouny a s Vladimírem Putinem jej váže dlouholeté přátelství. Přesto tento válečný akt odsoudil a uznal, že se zmýlil, když tvrdil, že Rusko na Ukrajinu nevpadne. Projev zněl autenticky a budil dojem, že to Zeman opravdu myslí vážně. Možná i jemu došlo, že Ukrajina je sakra blízko. Není to tak dlouho, když jsme s ní coby Československo sousedili. Navíc s touto zemí jsme měli vždy dobré vztahy a její občané tvoří významné procento pracovní síly naší země.

Díky tomuto faktu mám i já spoustu kamarádů, kteří z Ukrajiny pochází nebo tam žijí. Bolí mě to za ně. Za každého obyčejného člověka, který se vzbudil z obyčejného dne do války. Do války špinavé a vedené i proti civilistům. Hned první den se Rusko dopustilo neodpustitelného zločinu, když ostřelovalo raketami sídliště v Charkově plné těch obyčejných lidí.

Rusko lže. Lže prakticky ve všem, co řekne, je to už staletý trend, jinak to ani neumí. Veškerá propaganda vždy byla založená na slibech, zastrašování a lžích. Proto absolutně není možné cokoliv, co přijde ze země velkého medvěda brát jako relevantní informace. Důkazy přibývají každou minutou. Rusko tvrdí, že na Ukrajinu neútočí letectvo, proto tam již bylo sestřeleno několik vojenských letounů federace. Rusko tvrdí, že civilistům nic nehrozí a pak pošle rakety do obydlené oblasti. A tak je to se vším...Za humny je drak a mě děsí jeho nenasytnost.