Recept na úspěšný seriál ala Babica

06.06.2022Hodně čtu. Počet knih, které mám přečtené, je už je tak vysoký, že se ho prostě nedoberu, ať se snažím sebevíc. U ručních prací se ale moc dobře číst nedá, takže k těm si pouštím seriály. Seriály, které mají velmi často knižní předlohu. Ale ruku na srdce, opravdu mají? Být autorem knihy, nikdy k něčemu takovému nedám svolení. Ale Netflix, HBO, Amazon... nikdo si s tím moc hlavu nedělá, jaký je tedy jejich recept na úspěšný seriál?

Knižní předloha.

Není potřeba knihu číst celou. Stačí pouze anotace a pár výtahů z děje, které najdete na netu. Z předlohy vyklepněte postavy a část jich vyhoďte do koše. Nejsou čerstvé, tak je nahraďte postavami ze své hlavy. Ostatní postavy důkladně roztřiďte, z přátel udělejte nepřátele, z hodných postav hříšníky, a ideálně u některých změňte věk, pohlaví, orientaci, co se vám zlíbí, protože nenáročný seriálový divák to zkousne. 

Co se děje týče, vystačíte si jen s nějakým základním nosným prvkem. V zaklínači - Geralt loví monstra, chrání Ciri. V Orange is new Black - Piper jde na dva roky do basy, Pod kupolí - městečko Chester's Mill skončí pod kupulí. Zbytek už si dělejte, jak chcete. Buďte invenční, čím víc do toho dáte ze sebe, tím víc si dokážete, že jste lepší, než autor. Co na tom, že autor napsal komplexní dílo, které dávalo smysl? To seriálový fanda přece nepozná... dokud si nepřečte knihu, nebo pokud ji, nedejbože, nečetl ještě před seriálem. 

Pokud má kniha nějaké poselství, vyškrtněte ho. Na poselství není nikdo zvědav. Všechno to hoďte do mixéru a hodně řeďte zbytečnou výplní. Nakonec to vyklopte na co nejdelší desku a roztáhněte alespoň na tři sezóny. Však jste si dali práci, tak ať vám to vydrží co nejdýl. Na konci nechte trochu přetéct, ať má divák pocit, že se dočká pokračování, i když už žádné nebude. Uzavřené konce jsou zbytečné klišé.

Ať tomu nenasazuju úplně psí hlavu... Ty seriály nejsou špatné, líbí se mi. Ale nedokážu se sžít s tím, že mají být podle knižní předlohy, když s ní prakticky nemají zbla společného. Trochu mi pomáhá se na to dívat jako na fanfikci, ale ani to nefunguje úplně. Zvlášť teď u Kupole, kterou mám čerstvě přečtenou a nad seriálem jen nevěřícně vrtím hlavou. Kdyby změnili jména, tak v tom tu knihu prostě nenajdete, ani kdybyste se snažili. Není tam. Je tam jen ta kupole, která dělá všechno jinak, než v knize. 

Otázkou je, proč se autoři proti prznění svých děl nepostaví? U Sapkowského hrají roli peníze, víme, že ty na něj platí, ale u Kinga? U Kinga, který se distancoval od mnoha nepovedených filmů podle svých děl, právě proto, že se nedržela předlohy? Tam mi to hlava nebere.