Hybatel dějin jménem Floyd

23.04.2021

Obvykle se tak velkým tématům nevěnuji. Ne, že bych nechtěla, ale nepřijdu si hodna něco takového řešit. Jenže situace v Minneapolis a posléze v dalších desítkách měst v USA mě donutila zamyslet se nad tím, jaký na tu věc vlastně mám názor. A ač jsou většinou mé názory na straně utlačovaných a jsem dost silný antirasista, tady tu jistotu pozbývám.Je to z několika důvodů. Smrt George Floyda je špatná. O tom žádná. Žádný policista by se neměl povýšit na roli soudce či dokonce kata. Žádný. Policisté, kteří způsobí smrt člověka takovýmto způsobem - zakleknutím krku už prakticky bezbranného člověka, zaslouží být souzeni pro vraždu.

Jenomže z člověka mnohonásobně souzeného pro různé delikty, mezi nimiž je i vloupání a ohrožování těhotné ženy se tímto aktem stal mučedník.Chápu, že Afroameričané, kteří se dodnes potýkají s nepsanou nerovností práv - papírově jsou si všichni rovni, realita je jiná - potřebovali tvář, jednoho člověka, který bude symbolizovat jejich útrapy. Myslím si ale, že zrovna tímto člověkem a formou protestů, kterou zvolili, si výrazně uškodili. Protože když budu chtít vykřičet do světa "jsme stejní lidé, jako vy" nemůžu si na pomoc vzít recidivistu ani rabování. Tím právě ukážu, že nedokážu akceptovat pravidla.

Být ty protesty poklidné, tak se za ně postavím, protože jak vyplývá na povrch, Floyd nebyl jediný. Stejně jako se u nás stále ještě kouká na každého Roma jako na potenciální nebezpečí, kouká se tak i v Americe na každého Afroameričana a Hispánce. A ve chvíli, kdy už si přiznám, že mají pravdu a že možná by nenásilným protestům nikdo nedal váhu, protože vím, jak se demonstruje poslední roky u nás a prakticky nic to nezměnilo, vykoukne na mě emotivní projev Tamiky Mallory a jsem zase na začátku.

Obviňuje v něm bílé, že to oni je naučili rabovat. Že vyrabovali zemi Indiánům a dalším národům a že její předky dotáhli do Ameriky jako otroky. Neříkám, že nemá pravdu ale použít to v této souvislosti je poměrně velký argumentační faul, kterým své lidi degradovala na nemyslící stádní zvířata, protože jednají tak, jak je to jejich vzory naučily. Vážně? Proboha, přišli sice do země nedobrovolně, ale před mnoha generacemi. Dnes jsou to přece Američané, a pokud tam žít nechtějí... cesta ven je volná. Omlouvat své protiprávní jednání dávnou křivdou na národu je stejné, jako by Židé začali hojně páchat trestnou činnost a omlouvali to holocaustem. Ani v jednom případě to nikomu nedává právo chovat se stejně špatně, jako ti, kteří se dávných zhůvěřilostí dopustili.

Ženy v USA získaly volební právo o pouhých čtyřiačtyřicet let dříve než Afroameričané a jejich pozice ve společnosti stále není rovnoprávná. Pořád existuje nerovnost v platech, přisuzování typicky ženských prací a pozic a pink tax. V roce 2018 byla na pláži brutálně zbita (bílá) žena, která odmítla policistům říct své jméno. A ani to nevyvolalo masivní protesty za práva žen.

To mi vnucuje myšlenku, že touha po absolutní rovnoprávnosti je touhou nedosažitelnou. A to minimálně do doby, než se všichni oprostí od stigmat minulosti.