Černobílý heroin

09.04.2022

A je to tu. Po zimě strávené rozklepaným čekáním na dávku, v nervy drásajícím absťáku, jsme se konečně dočkali. 

Vloni v dubnu, mě můj kamarád nejmilejší upozornil na existenci bohuslavického čapího hnízda a hlavně na živý přenos z kamery na něm umístěné. První reakce byla, tak proč ne, ptáky máme doma rádi, jsme ornitologové, může to být fajn. A hle, z občasného kouknutí, jak se čápům daří, se stalo čtyřiadvaceti hodinové stalkování čapího života. Postupně jsme si s Peckou doplnili vzdělání o obou sledovaných hnízdech a jejich obyvatelích, a doma jsme je propírali tak často, že jsme ke sledování čapích hnízd a k lačnění po novinkách z černobílého světa, zlákali i naši maminu. K dvěma hnízdům v Trutnově jsme sledovali i zprávy z hnízda v Mladých Bucích, z nějž se po tom, co jeho pán Bukáček přišel o partnerku a staral se sám o čápata, stala bez nadsázky světová senzace. 

Pobrečeli jsme si, když některé z mláďat nepřežilo, strachovali se, když se někdo dlouho nevracel na hnízdo a se slzou v oku se loučili, když nás čápi v srpnu opustili a odletěli do Afriky. 

Přišla doba, kdy jsme si mohli odpočinout od hnízdních dramat, ale protože asi jsme masochisti, nemohli jsme se dočkat, až se ten kolotoč roztočí znovu. 

A je to tu. 

Hlavní tah čápů dorazil do ČR a mapa hnízd se začíná zaplňovat modrými tečkami, značícími pozorování čápů na hnízdě. 

A i naše sledovaná hnízda se konečně plní, i když panují dohady o identitách nekroužkovaných čápů. Oni se totiž poměrně špatně rozlišují, pokud nemají kroužek nebo nějakou geneticky danou zvláštnost. 

Se sledováním čápů se také pojí určité specifické pojmy, nahrazující buď příliš vědecké termíny, či přímo určující činnost, pro kterou prostě není jednoslovný výraz. Zde je malá ochutnávka:

Draci, dráčata - čápata; jejich vykukující hlavičky připomínají hlavy saně (a jsou úplně stejně hladové)
Vepřín - hnízdo s čápaty; když se dožadují potravy, regulérně kvičí
Hnízdoválet - ležet na hnízdě
Mistr skoku - nadaný samec, který zvládá akrobacii při páření i mnohokrát denně
Hopi hopi - páření; samec doslova vyskočí samici na záda. 
Vyčápit se - vypustit trus
Čápanec - čapí trus
Zetorky  - potrava, konkrétně velký hmyz, nalezený za traktory po sekání luk
Povařit - natrávit ve voleti potravu pro čápata
Použití tlačítka - Stojící čáp poklepe na záda partnera, který zrovna zahřívá vejce nebo mladé, že je na čase vyměnit si pozice.
Modrá užovka - bohuslavická specialita :) Modrý vlak, který projíždí na horizontu za hnízdem při přenosech z tohoto konkrétního hnízda

A další a další, na které si teď zrovna nevzpomenu. Pokud i vás zaujal život čápů, odkaz na bohuslavický a trutnovský přenos najdete na úvodní stránce tohoto blogu.