Bodyshaming... Proč?

23.04.2021

Finská umělkyně Iiu Susiraja vydala sérii kontroverzních fotografií a pořádá výstavu. Všimli si toho i v našem malém českém rybníčku a strhla se lavina komentářů pod články, které o ní pojednávají. Přiznávám, její fotografie nesou přímo můj šálek kávy, mám raději decentnější a celkově jiná témata, než zobrazuje Iia. Některé se mi i líbí, mají totiž tak trochu punkový nádech. Navíc je z těch fotek znát, že je fotila pro zasmání.

Jenomže komentáře pod článkem se netýkaly jejího díla, nebo jen velmi okrajově. Naprostá většina se jich věnovala jejímu vzhledu. Iiu je totiž, jak se to říká, prostorově výrazná, nebo, jak s oblibou říkám o sobě, je na ní materiálu na dvě až tři ženský. A podle komentářů proto musí být hloupá nehodná toho, aby se na ni kdokoliv koukal. Ženy i muži pouštěli prsty na špacír a nešetřili urážkami. Pár komentářů vám ukážu pro představu:

"Že umělec, já vidím otylou, hnusnou ženskou, co je nemocná na hlavu"

"Rozkydla umělkyně ani na ni není pěkný pohled a kd, z je svlecena tak to sádlo hnus"

"Umeni?? Rekla bych ze to je zvrhlost, a demence te tluste kravy. Po vzhlednuti je dobre se jit vyblit."

"Umelkyne? To je spis reziserka Fkoveho hororu ne.😂 To je hnus velebnosti.🥴🤮Nechapu, jak to muze nekdo nechat zajit takhle daleko... A muzete mi tvrdit co chcete, ze je treba nemocna a tak! Tohle je proste nechutne vyzrana, hloupa zenska, nic jinyho.🤮"

A to je jen kapka z té ohromné záplavy, a záměrně komentáře nijak needituji. Zajímavé, že o jiné umělkyni podobného směru, avšak s "normální" postavou se takto nevyjadřují. Celeste Barber pro změnu paroduje selfie fotografie slavných a i když má pár kilo navíc, není morbidně obézní a tím pádem je na ni pohlíženo úplně jinou optikou. Tlustý člověk se totiž nesmí fotit a už vůbec ne vtipně, aby to nebylo považováno za nesoudné, zvrhlé a nechutné.

Maximálně mě mrzí i fakt, že většina lidí, kteří nemají problémy s váhou, si myslí, že jsme se k těm kilům, která nosíme navíc, prožrali a máme z nich radost. Překvapení... Nemáme!

Já například nejím víc, než normální, štíhlí lidé. Ani nepiju litry coly a nejím jen hamburgery. Ale prostě jsem zdědila po otci dispozici k nabírání a ztráta zaměstnání (kde jsem nachodila denně 24km a stejně jsem se nedostala pod 100kg) spolu s lockdownem to završily a já zjišťuju, že už se blížím ke 120... Aniž bych se přejídala, aniž bych proseděla nebo proležela celý den. Jen prostě nedřu tak, jak jsem byla zvyklá.Stačí málo...

Ale představa, že někdo bude soudit můj intelekt podle toho, že jsem obézní, mě docela děsí. To jsou lidi opravdu tak povrchní, nebo se jen chtějí vytahovat, kdo napíše nejurážlivější komentář? Nechápu tohle myšlení, nejspíš proto, že já asi nikdy nebyla schopná kohokoliv soudit podle vzhledu.

Osobně nejsem zastáncem těch několika málo obhajovatelů, kteří to pojali tak, že být obezní je super. Není. A nejvíc pro ty, co obézní jsou, ostatním je do toho, s prominutím, hovno.

Jak to máte nastavené vy?